Teamet har kört fast

”Vi är ett team med flera nya medlemmar, vi kör hela tiden fast och ägnar mycket tid åt att argumentera. Samarbetet känns ansträngt och motigt. Vi verkar också ha väldigt olika syn på vårt uppdrag.”


Uppdraget

Förtydliga riktning och roller. 

Målet

Skapa en gemensam förståelse för hur grupper generellt fungerar och hur man som gruppmedlem bäst kan bidra, samt att hitta strategier för att kommunicera mer funktionellt med varandra. 

Teambild

Insatsen

Inledande gruppsamtal, ett antal workshops för att fortsätta och fördjupa arbetet samt coachande samtal med teamledaren.

Resultatet

Efter avslutat arbete gjordes en mätning med GDQ, som visade att gruppen nu betraktade sig som relativt välfungerande. I enkäten kom ytterligare förbättringsförslag fram, vilka förmedlades till teamledaren som fortsatte att coachas av Sandahls.


Att skapa en grupp som känner psykologisk trygghet

I det här fallet blev Sandahls kontaktade innan det hade gått så långt att det blivit alltför sårigt, vilket innebar goda förutsättningar för att kunna vända utvecklingen. 

Vi kontaktades av en teamledare som fått mandat och resurser att investera i konsulthjälp för teamets psykosociala arbetsmiljö. Tillsammans kom vi fram till att hela gruppen behövde ta ägarskap för uppdraget och insatsen. Arbetet inledde därför med ett gruppsamtal om nuläge såväl som önskat läge. Vi använde en samtalsmetodik som hjälper till att i en trygg miljö lyfta fram likheter och olikheter i synsätt och upplevelser i gruppen utan att hamna i argumentation. Utifrån den nu gemensamma bilden av nuläge och önskat läge kunde gruppen formulera drivande, respektive hindrande beteenden och omvärldsfaktorer.

Vi fokuserade på att skapa ett tillåtande klimat och involvera och skapa delaktighet från start, vilket gjorde att relevant information snabbt kom på bordet. Den informationen var avgörande för relevansen för det fortsatta arbetet - att vi gjorde rätt saker, baserat på rätt information.

Arbetet med gruppen visade att det fanns samarbetsbrister även i relationen till andra grupper och funktioner, vilket hade varit osynligt eller i alla fall svårt att benämna innan. Ett nytt uppdrag formulerades tillsammans med överordnad chef för att arbeta med den kollektiva samarbetsförmågan och relationella koordineringen på hela avdelningen.  Läs mer om det arbetet här.


Känner du igen dig?

Ledarskapsprogrammet XXXX är inriktat på att öva de färdigheter som hjälper dig hantera situationer likt den ovan. Läs mer om programmet och hör gärna av dig för att se hur Sandahl Partners kan stödja dig och din organisation.

Till programmet
Nästa
Nästa

Ledningsgruppen tar inte ansvar