Logotyp Sandahl Partners
Maj 2011

Sandahl Partners, 10 år i Örebro

Det har varit 10 spännande år här i Örebro. Sedan starten 2001 har kundkretsen mångdubblats och allt fler konsulter har tillkommit. Idag har företaget nio anställda i Örebro och vi söker fler, berättar VD Martin Ekberg. Företaget märker en stadigt ökande efterfrågan inom alla tjänsteområden och kommer under året anställa ytterligare konsulter.

”Jubileumsdagarna blev fantastiskt lyckade, vi hade ca 80 kunder hos oss som gav oss ros för vårt samarbete och för ett fantastiskt jubileumsprogram”, berättar Martin. Dagarna bjöd på 16 workshops av Sandahl Partners konsulter, gästföreläsningar av Christer Sandahl och Sara Henrysson Eidvall, playbackteater med Teater X, paneldebatt med Per-Henrik Persson, VD Intrum Justitia, Håkan Hedberg, VD Comfort Sverige, Christer Sandahl, Martin Ekberg samt moderator Ulf Johansson, tidningschef på NA.

Temat för dagarna ”Bestående utveckling i en föränderlig värld” fångar en paradox som känns väldigt angelägen att tala om. Vi vet att organisationer idag vill skapa bestående utveckling och inte lägga tid och pengar på insatser som bara ger en kick för stunden. Å andra sidan sker förändringar allt snabbare idag. Vad är det då som verkligen har betydelse? Hur lyckas vi med att skapa fortsatt bestående utveckling, tillsammans? Vi ville dela med oss av vad vi ser har betydelse. Vi ville också skapa dialog med våra kunder, fortsätter Martin.

Ett återkommande begrepp under dagarnas möten var Självkorrigerande förmåga hos chefer och organisationer. En form av bestående utveckling som Sandahl Partners verkligen bidrar med är att stärka och utveckla den självkorrigerande förmågan. Om den är välutvecklad så kan chefer och organisationerupprätthålla en bestående utveckling med hög effektivitet och trivsel – i en föränderlig värld.

Martin avslutar med att tacka alla kunder för dessa fantastiska 10 år och ser fram emot 10 till!



© Sandahl Partners Sverige  ·  info@sandahls.se